Փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է արհեստավարժ պայմանագրային զինվորական ծառայության զարգացման համար նախադրյալներ ստեղծելու հանգամանքով: Այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելու ժամանակ:
Նախագծով առաջարկվում է պայմանագրային զինվորական ծառայության սպայական, ենթասպայական եւ շարքային կազմերի այն զինծառայողների համար, ովքեր զբաղեցնում են մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ, սահմանել ատեստավորման համակարգ եւ ատեստավորման արդյունքներով հաշվարկել հավելավճար:
Ատեստավորմանը մասնակցելու եւ հավելավճարի հաշվարկման հետ կապված պայմանները, ատեստավորման կարգը, մարտական խնդիրների ու դրանց իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթների շրջանակը, հավելավճարների չափը եւ վճարման կարգը նախատեսվում է սահմանել ՀՀ կառավարության որոշմամբ:
Դրույթներից մեկով` ատեստավորմանը պայմանագրային զինվորական ծառայության սպայական, ենթասպայական եւ շարքային կազմերի զինծառայողներն առաջին անգամ մասնակցում են կամավոր:
Նշվել է նաեւ, որ սահմանված զինվորական պաշտոնների յուրաքանչյուր խմբում նախատեսված եւ մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոն առաջին անգամ զբաղեցնող պայմանագրային զինվորական ծառայության սպայական, ենթասպայական եւ շարքային կազմերի զինծառայողները ենթակա են ատեստավորման պաշտոնը զբաղեցնելու օրվանից ոչ շուտ, քան երեք ամիս հետո եւ ոչ ուշ, քան չորրորդ ամիսը լրանալու օրը, որի արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք բերելու դեպքում հավելավճարը հաշվարկվում է պաշտոնի նշանակման օրվանից:
Պայմանագրային զինծառայողները ենթակա են ատեստավորման յուրաքանչյուր երեք տարին մեկ անգամ` հավելավճարի հաշվարկումը շարունակելու համար:
Ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու կամ հավելավճարի հաշվարկումը շարունակելու իրավունք ձեռք չբերած պայմանագրային զինծառայողը կարող է կրկնակի ատեստավորում անցնելու համար դիմել տարեկան ոչ ավելի, քան երկու անգամ:
Ըստ ՀՀ պաշտպանության նախարարի` առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է խմբագրական եւ տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Մերժվել է «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի ներկայացրած առաջարկը: Ըստ Պաշտպանության նախարարի` առաջարկի բովանդակությունը չի համապատասխանում նորմատիվ իրավական ակտերի բովանդակությանը:
Պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հարցին` Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ պայմանագրային զինծառության հայեցակարգը պատրաստ է, որոշ հարցեր են լրամշակվում:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի` ԶՈՒ-ում առկա որոշակի խնդիրների վերաբերյալ հարցին պատասխանելով` նախարարը նշել է, որ բանակը հասարակության հայելին է, եւ փաստել, որ օրենսդրական ճանապարհով պետք է արմատախիլ անել բոլոր բացասական երեւույթները:
Հարակից ելույթում հանձնաժողովի անդամ Քրիստինե Պողոսյանը կարեւոր է համարել ատեստավորման համակարգի ներդրումը ԶՈՒ-ում եւ գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:
Մտքերի փոխանակման ընթացքում Գեղամ Մանուկյանը նշել է, որ ատեստավորման համակարգը գործել է նաեւ նախկինում: Պատգամավորի հավաստմամբ` դեմ չէ նախագծերի փաթեթին:
Ատեստավորման համակարգի վերաբերյալ պարզաբանումներ է ներկայացրել ՀՀ ՊՆ համապատասխան վարչության պետը: Ըստ նրա` հայեցակարգային տարբերություն կա ներդրվող ատեստավորման համակարգի եւ «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած առաջարկի միջեւ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ օրենքների նախագծերի փաթեթը կյանքի կոչելով` կփոխվի բանակում աշխատանքային ոճը: Ըստ Սուրեն Պապիկյանի` կլուծվեն մի շարք սոցիալական խնդիրներ, կստեղծվի կադրային բանկ:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի հավաստմամբ օրենսդրական փաթեթը կնպաստի բանակի գրավչության բարձրացմանը, ինչպես նաեւ որակյալ պրոֆեսիոնալ բանակ ունենալուն:
Հանձնաժողովականները քննարկել են «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած առաջարկները եւ քվեարկությամբ մերժել դրանք:
Հարցը քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` դեկտեմբերի 1-ի նիստում:

The necessity of the adoption of the package is conditioned by the circumstance of creating preconditions for the development of the professional contract military service. The RA Minister of Defense Suren Papikyan said about this during the debate of the package of drafts on Making Addenda to the law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions and on Making Amendments and Addenda on Military Service and Serviceman’s Status in the second reading.
The draft proposes for the contract military service officers, non-commissioned officers and rank-and-file servicemen, who hold positions to implement, to plan combat tasks or to have control functions, to set certification system and to calculate surcharge by the result of certification.
The conditions connected with the participation in the certification and calculating the surcharge, the certification order, the framework of the combat tasks and their implementation, planning or control functions, the amount of surcharges and the payment order is envisaged to be set by the decision of the RA Government.
The contract military service officers, non-commissioned officers and rank-and-file servicemen voluntarily take part in the certification for the first time according to one of the provisions.
It was also noted that in every group of the established military positions the contract military service officers, non-commissioned officers and rank-and-file servicemen holding for the first time the position with the combat tasks and their implementation, planning or control functions are subject to certification not earlier that after three months from holding the certification the position and not late than the day of turning the fourth month, as a result of which, in case of obtaining right to receiving surcharge the surcharge is calculated from the day of appointing the position.
The contract servicemen are subject to certification once in three years for continuing the calculation of the surcharge.
The contract serviceman who has not obtained the right to receive surcharge or to continue the calculation of the surcharge with the certification results can apply for passing double certification not more than twice annually.
According to the RA Minister of Defense, after the first reading the Government presented proposals of editorial and echnical character, which were accepted.
The proposal presented by the Secretary of the Armenia Faction Artsvik Minasyan was rejected. According to the Minister of Defense, the content of the proposal does not correspond to the content of the normative legal acts.
Answering the question of the deputy of Armenia Faction Gegham Manukyan, Suren Papikyan noted that the concept of the contract service is ready, some items are under revision.
Answering the question of the deputy of the Civil Contract Faction Hayk Sargsyan on certain problems existing in the Armed Forces, the Minister mentioned that the army is the mirror of the society and documented that all negative phenomena should be eradicated by law.
In her co-speech the Committee Member Kristine Poghosyan considered important the introduction of the certification system in the Armed Forces and called her colleagues to vote for it.
During the exchange of ideas Gegham Manukyan noted that the certification system functioned also before, As the deputy assured, he is not against the package of drafts.
The Head of the relevant Department of the RA Ministry of Defense presented clarifications on the certification. According to him, there conceptual difference between the introducing certification system and the proposal presented by the Armenia Faction.
The RA Minister of Defense mentioned that bringing into life the package of draft laws the working style in the army will change. According to Suren Papikyan, a number of social problems will be solved and a personnel army will be created.
As the Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan assured, the legislative package will promote the increase of the army attractiveness, as well as having a qualified professional army.
The Committee members debated the proposals presented by the Armenia Faction and rejected them by voting.
The issue was debated and endorsed at the sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security on December 1.